2016. október 7., péntek

Mikortól vagyok vásárlásfüggő?

(2 perc 40 másodperc az előrelátható olvasási idő.) Egyre több felé visszaköszön a work alcoholic mellett a shopalcoholic kifejezés is. Több szempontot figyelembe véve sorolják fel a kutatók (mert ezt ma már kutatják), hogy mik a beteges vásárlás tünetei és mitől alakulhat ki ez a nem is olyan új függőségnek nevezett vásárlási mánia. 

Szakemberek szerint Amerikában és Angliában vannak a legtöbben a vásárlás függőség csapdájában. Ma már telefonos segítséget is kérhetnek az erre rászorulók. Kattints ide. Lehet nem véletlen, hogy Magyarországon a legtöbb használt ruha bolt Angliából származó áruval van feltöltve? A kutatások eredményeit olvasva az emberben az-az érzés születik, mint amikor karácsonykor nagy hévvel készülünk az ünnepekre, majd az első kellemetlen pénztárnál való sorban állás után, már el is hagyott minket a karácsonyi (kellemes)hangulat. 
Kellemes hangulathoz!
Vagy amikor a gyereknek odaadjuk az ajándékot, majd másnap megkérdezzük, hogy az X.Y. rokontól mit is kaptál és a gyerek sajnos a legmélyebb memóriájából sem tudja már előkeresni, hogy kitől és mit is kapott ajándékba. Pedig mennyire várta és látszólag mennyire is örült a kapott ajándékoknak. Ezek olyan instant (jó)érzések. Én nem boncolgatnám a vásárlás függőség jeleit. Ezzel a megfelelő szakértők foglalkoznak egyre komolyabban. 

Az biztos, hogy az önbizalomhiánnyal nagyon összefügg a beteges vásárlás. A fogyasztói társadalom persze tálcán kínálja a kóros vásárlás hozzávalóit. És hát mi tagadás a divat trendet követni kell, így marad a vásárlási kényszer. Hisz folyamatosan kényszerítve érezzük magunkat, hogy jobban és jobban nézzünk ki. Jobban és jobban teljesítsünk és elméletileg ezektől jobban és jobban is kellene, hogy érezzük magunkat. 
Csak az nincs sehol sem visszacsatolva, hogy ez valóban működő stratégia -e.
Miről kellene még beszélni? 
Arról sem beszélnek, hogy ezekből a kényszerekből megszületik -e egy saját régóta vágyott stílus. Amitől aztán igazán JÓL érezzük magunkat, amit igazán magunkénak érezhetünk és használhatunk életünk bármely területéhez. 

Két dolgot említenék és Te eldöntöd, hogy használod -e.
  1. Leltározz rendszeresen a ruhatáradat. Ez a gyakorlatban a szívtelen selejtezést vagy az ésszerű selejtezés jelenti. Így kapsz tiszta képet a ruhás szekrényed összetételéről. 
  2. Vásárolj listával. Csak semmi elfogultság  :) és a „hátha jó lesz valamikor, valamihez” hozzáállás (erről már itt is szó volt). 
Remény is van! 

„A vásárlásfüggőség gyakoribb a nőknél, jellemzően a serdülőkor végén kezdődik, és korral enyhül.” – állítja Cecilie Schoun Andreassen, a norvégiai Bergen egyetemének oktatója és egy amerikai-norvég kutatócsoport vezetője, akik kifejlesztettek egy vásárlásfüggőség mérésére szolgáló tesztet. 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése